Bojujte proti pityriasis versicolor: Jak se zbavit tohoto kožního onemocnění a získat zdravou pokožku

Pityriasis Versicolor

Pityriasis versicolor je kožní onemocnění, které postihuje mnoho lidí po celém světě. Je charakterizováno bělavými skvrnami na kůži, které jsou často nevzhledné a mohou způsobit značné nepohodlí. Tento stav se obvykle vyskytuje u mladých dospělých, ale může se objevit u kohokoli bez ohledu na věk. Přestože pityriasis versicolor není vážné onemocnění, může to být pro pacienty velmi frustrující a narušovat jejich každodenní život. V tomto článku se budeme zabývat příznaky, diagnostikou a léčbou tohoto kožního onemocnění.

Definice pityriasis versicolor

Pityriasis versicolor je kožní onemocnění způsobené houbou Malassezia, která přirozeně obývá pokožku. Tento typ houby se může někdy začít v těle přemnožovat, což způsobuje různé kožní obtíže. Příznaky této choroby zahrnují bílé nebo hnědé skvrny na kůži, svědění a olupování pokožky. Typicky postihuje hlavně oblasti s vyšší produkcí mazu, jako jsou ramena, hrudník a záda. Pityriasis versicolor není vážné onemocnění a lze ho úspěšně léčit protiplesňovými krémy nebo šampony obsahujícími ketokonazol či selenium sulfid.

Příčiny vzniku onemocnění

Pityriasis versicolor je kožní onemocnění způsobené přemnožením kvasinek rodu Malassezia na pokožce. Tyto kvasinky jsou v normálních podmínkách součástí mikroflóry pokožky a živí se mrtvými kožními buňkami. Avšak kvůli různým faktorům mohou začít rychleji růst a množit se, což vede k narušení přirozené rovnováhy na pokožce a vzniku pityriasis versicolor.

K mezi častým faktorům přispívajícím k rozvoji tohoto kožního onemocnění patří například nadměrné pocení, horké a vlhké podnebí, učesávání vlasů nebo nošení úzkých těsných oděvů. Dále mohou být viníky užívání určitých léků (např. kortikoidy), oslabená imunita nebo hormonální změny (např. těhotenství).

Je důležité dbát na zdravou životosprávu a hygienu, aby se zabránilo nadužívání těla a snižovala se pravděpodobnost vzniku infekcí na pokožce.

Symptomy a projevy

Pityriasis versicolor je kožní onemocnění, které se projevuje drobnými skvrnami na kůži. Tyto skvrny jsou zprvu světle hnědé, šedé nebo bílé barvy a postupem času tmavnou a spojují se do větších plošek. Symptomy pityriasis versicolor mohou zahrnovat také mírné svědění, suchou a šupinatou kůži a zarudnutí. Toto onemocnění postihuje zejména oblasti s vyšší koncentrací mazových žláz, jako jsou hřbet, hrudník nebo krk. Přestože není považováno za vážné onemocnění, může způsobit kosmetické problémy a sníženou sebevědomí u trpících jedinců.

Diagnostika a diagnóza

Při diagnostice pityriasis versicolor se obvykle používá dermatoskopie a mikroskopické vyšetření vzorků kůže.

Diagnóza Pityriasis versicolor je stanovena za přítomnosti typických kožních lézí, které jsou obvykle oválné nebo kulaté skvrny různých barev (od bílé po hnědou). Tyto skvrny se často sloupají a mohou být méně viditelné nebo tmavší na pokožce, která byla vystavena slunečnímu záření.

V některých případech mohou být prováděna i další testy, jako je například kultivace hub z kožního vzorku nebo krevní testy pro stanovení hladiny hormonů.

Je důležité zahájit léčbu co nejdříve po diagnostikování Pityriasis versicolor, aby se zabránilo šíření lézí na další části těla.

Možnosti léčby

Pityriasis versicolor je kožní onemocnění způsobené plísní, která se nachází na lidské kůži. Tento druh plísně však nezpůsobuje škodu, dokud se nezačne přemnožovat. Přemnožené plísně pak způsobují skvrny na kůži a svědění.

Existuje několik možností léčby pityriasis versicolor:

1. Antifungální masti a krémy - Tyto produkty obsahující látky jako ketokonazol, miconazol nebo clotrimazol zabijí plísňovou infekci a zabrání dalšímu šíření.

2. Perorální antifungální léky - Pokud má infekce výrazné projevy nebo pokud masti a krémy selhaly, mohou být lékařem předepsány perorální antifungální tablety.

3. Změna stravovacích návyků - Někteří lidé s touto kožní chorobou zjistili, že změna stravy bohaté na cukr a sacharidy může pomoci v prevenci recidivy infekce.

4. Přirozené prostředky - Některé byliny jako tea tree oil nebo oregano oil mají protiplísňové účinky a mohou pomoci v boji proti pityriasis versicolor.

Důležité je konzultovat s lékařem nejvhodnější možnost léčby podle závažnosti příznaků a individuálních potřeb pacienta.

1. Lokální léčba

Jedním z doporučených způsobů léčby pityriasis versicolor je tzv. lokální léčba. Tato metoda spočívá v aplikaci mastí, krémů nebo sprejů přímo na postižené místo kůže. Jako účinné látky se využívají antimykotika, které ničí plísňové buňky a tak omezují růst a šíření onemocnění. Mezi nejčastěji používané antimykotické látky patří ketokonazol, klotrimazol nebo mikonazol. Pokud je lokalizace onemocnění rozsáhlejší, je možné použít i jiné formy nástřiku či koupelových roztoků s antimykotickými složkami. Je důležité dodržovat pokyny lékaře ohledně frekvence a délky aplikace léků, aby byla dosažena co největší účinnost a minimalizován riziko vedlejších účinků.

2. Systémová léčba

Pityriasis versicolor je kožní onemocnění, které lze úspěšně léčit pomocí systémové léčby. Tato forma léčby zahrnuje užívání antifungálních léků, jako například ketokonazolu nebo itrakonazolu, které účinně redukují přítomnost plísňových kvasinek na kůži. Systémová léčba se obvykle používá v případech, kdy lokální ošetření nevede k požadovaným výsledkům, a je obvykle velmi účinná při potlačení infekce pityriasis versicolor. Nicméně, jako každá jiná léčba, mohou i antifungální léky vyvolat vedlejší účinky a proto by pacienti měli být pod dohledem zdravotnického personálu během celého průběhu systémové terapie.

Prevence pityriasis versicolor

Prevence pityriasis versicolor spočívá především v pravidelné hygieně a dodržování základních opatření, jako je nošení volného oblečení a vyhýbání se přímému slunci. Důležité je také udržovat pokožku suchou, protože vlhkost napomáhá růstu plísní, které jsou zodpovědné za vznik onemocnění. Pokud trpíte nadměrným pocením, doporučuje se používání antiperspirantů. V případě podezření na pityriasis versicolor byste měli navštívit lékaře, který vám může předepsat léky na bázi kyseliny salicylové nebo speciální šampony obsahující selén. Pravidelná kontrola pokožky a dodržování preventivních opatření pomohou minimalizovat riziko vzniku této kožní choroby.

Doporučení a tipy pro péči o postiženou pokožku

Pokud trpíte onemocněním pityriasis versicolor, je velmi důležité pečovat o postiženou pokožku správným způsobem. Zde jsou některá doporučení a tipy pro péči o postiženou kůži:

1. Používejte šampony a krémy s ketokonazolem nebo jinými protiplísňovými látkami předepsanými lékařem.

2. Omezte své vystavení slunci a používejte opalovací krém na ochranu vaší pokožky.

3. Myslete na to, že vlhkost může onemocnění zhoršit, proto se vyhněte nadměrnému pocení a častému nošení těsných oděvů.

4. Vybírejte si bavlněné nebo prodyšné materiály na oblečení, aby se zabránilo dráždění a maceraci kůže.

5. Podporujte dobré hygienické návyky, jako je denní sprchování nebo koupání a pravidelné mytí rukou.

6. Pokud máte potíže s pityriasis versicolor na velkých plochách nebo se symptomy vracejí i po léčbě, obraťte se na svého lékaře pro další možnosti léčby.

S dodržováním těchto doporučení a tipů se můžete vyhnout opakujícímu se onemocnění pityriasis versicolor a pomoci vaší kůži zdravým způsobem se zotavit.

Komplikace a průběh onemocnění

Pityriasis versicolor je kožní onemocnění způsobené houbou Malassezia, která se normálně vyskytuje na lidské kůži. Toto onemocnění může být komplikováno infekcemi a přetrvávajícími záněty, pokud není správně léčeno. Průběh nemoci se může lišit u každého jednotlivce a zpravidla se projevuje skvrnami na kůži s různým stupněm svědění. V některých případech mohou být tyto skvrny tmavší nebo světlejší než okolní kůže. Je důležité vyhledat odbornou pomoc, aby bylo možné stanovit správnou diagnózu a určit vhodnou léčbu pro každého pacienta individuálně.

Závěrem lze konstatovat, že pityriasis versicolor je poměrně časté kožní onemocnění, které postihuje od puberty až do středního věku. I když nemoc není vážná a neléčí se zpravidla dlouhodobě, může být pro pacienty velmi nepříjemná esteticky. Proto je důležité brát v úvahu prevenci a přijmout správnou léčbu včas, aby se minimalizovaly potenciální komplikace. Pityriasis versicolor lze diagnostikovat na základě specifických klinických příznaků a dermatologického vyšetření. Léčba zahrnuje především aplikaci antifungálních krémů a látek podporujících regeneraci pokožky. Pokud trpíte touto nemocí, obraťte se na svého lékaře nebo dermatologa, kteří Vám určitě doporučí vhodné řešení pro Vaše individuální potřeby.

Zdroje

Pityriasis versicolor je kožní onemocnění způsobené plísněmi rodu Malassezia, které se vyskytují přirozeně na lidské kůži. Tento typ plísňové infekce může být způsoben nadměrným množstvím tuku na kůži, nadměrným pocením, vysokou vlhkostí nebo narušením imunitního systému. Pro diagnostiku pityriasis versicolor se používají různé zdroje, jako jsou laboratorní testy a dermatologická vyšetření. Léčba zahrnuje šampony a krémy obsahující antifungální látky a změny životního stylu, aby se minimalizovaly faktory přispívající k růstu plísně. Kromě toho mohou pacienti s touto chorobou využít rady a doporučení odborníků, jako jsou dermatologové nebo lékaři obecné praxe.

Publikováno: 28. 10. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Kryštof Vraný

Tagy: pityriasis versicolor | kožní onemocnění