Kravaty: Elegantní styl, který nikdy nevyjde z módy

Kravaty

Historie kravaty

Kravata, nepostradatelný pánský doplněk, má bohatou a fascinující historii sahající až do 17. století. Její počátky nalezneme v době třicetileté války, kdy se na bojištích objevili chorvatští žoldnéři bojující po boku francouzských vojsk. Tito vojáci nosili kolem krku charakteristické šátky, které jim sloužily nejen jako ochrana před nepřízní počasí, ale také jako symbol příslušnosti k jednotce. Tyto šátky, zvané "hrvatska", upoutaly pozornost francouzského krále Ludvíka XIII., který byl jejich vzhledem natolik okouzlen, že je začal nosit jako módní doplněk. Tak se zrodila kravata, která se zanedlouho stala nepostradatelnou součástí pánského šatníku napříč Evropou. V průběhu staletí prošla kravata mnoha proměnami co do tvaru, materiálu i způsobu vázání. Od bohatě zdobených krajek a hedvábných šál přes elegantní motýlky až po minimalistické úzké kravaty dneška. Ať už se jedná o formální událost, obchodní schůzku nebo neformální setkání, kravata dodává muži punc elegance, sofistikovanosti a sebevědomí.

Typy a materiály

V dnešní době, kdy je výběr ohromující, je snadné se v záplavě různých typů kravat a pánských doplňků ztratit. Než se vrhneme do hlubin materiálů, pojďme si nejdříve představit ty nejběžnější typy kravat. Klasikou je bezesporu kravata standardní šířky, obvykle kolem 8-9 cm, která se hodí pro formální i neformální příležitosti. Pro muže preferující užší střih je tu kravata slim, která se vyznačuje šířkou kolem 5-7 cm a dodá outfitu modernější nádech. Motýlky, ať už klasické či s moderními vzory, jsou stále oblíbenější volbou pro slavnostní události. A co se týče materiálů, existuje nepřeberné množství možností. Hedvábí, symbol luxusu a elegance, je stálicí mezi materiály na kravaty. Pro každodenní nošení se hodí kravaty z vlny, bavlny či lnu, které jsou příjemné na dotek a snadno se udržují. V posledních letech si oblibu získávají i kravaty z mikrovláken, které jsou odolné vůči pomačkání a vyblednutí. Ať už zvolíte jakýkoli typ či materiál, nezapomeňte, že kravata by měla ladit s vaším oblečením a osobním stylem.

Výběr správné kravaty

Kravata je už po staletí symbolem elegance a vkusu. Správně zvolená kravata dokáže pozvednout váš outfit na novou úroveň a dodat vám na sofistikovanosti. Naopak, špatná volba může celý dojem pokazit. Na co si dát pozor při výběru? Základní pravidlo zní: kravata by měla ladit s košilí a sakem, a to jak barevně, tak i stylem. Pro formální příležitosti volte jednobarevné kravaty v tmavších odstínech, jako je tmavě modrá, vínová nebo šedá. Na méně formální akce si můžete dovolit i vzory, například proužky, puntíky nebo paisley. Důležitá je také šířka kravaty. V současnosti jsou moderní užší kravaty, ale pokud preferujete klasický vzhled, sáhněte po širší variantě. Nezapomínejte ani na materiál. Pro každodenní nošení se hodí kravaty z hedvábí nebo vlny, pro slavnostnější příležitosti zvolte hedvábí s příměsí lesklého materiálu. Ať už zvolíte jakoukoli kravatu, nezapomeňte na správný uzel. Existuje mnoho druhů uzlů, od jednoduchých až po složité. Nejběžnějším a nejuniverzálnějším uzlem je uzel Four-in-hand. Nebojte se experimentovat a najít si uzel, který vám bude nejlépe vyhovovat.

Vlastnost Kravata Motýlek
Formalita Vysoká Střední až vysoká
Události Svatby, plesy, pracovní schůzky Svatby, plesy, společenské události
Možnosti uzlů Mnoho (Windsor, four-in-hand, atd.) Méně (klasický, batwing)

Uzly a vázání

Vázání kravaty, to je pro mnohé muže hotová věda. A přitom stačí znát pár základních uzlů a hned budete vypadat jako pravý gentleman. Nejoblíbenějším a nejuniverzálnějším uzlem je bezesporu uzel Four-in-hand. Je jednoduchý, elegantní a hodí se prakticky pro každou příležitost. Pro formálnější události, jako jsou svatby nebo plesy, se skvěle hodí uzel Windsor. Je symetrický, plný a dodá vám na důstojnosti. Pokud preferujete něco méně formálního, ale přesto stylového, zkuste uzel Pratt nebo Half-Windsor. Ať už si vyberete jakýkoli uzel, důležité je, aby kravata dobře seděla a límec košile byl k uzlu správně zvolený. Nebojte se experimentovat a najít si styl, který vám bude nejlépe vyhovovat. Kromě klasických uzlů existuje i řada dalších, méně známých, ale o to zajímavějších variant. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli uzel, nezapomeňte, že kravata je jen doplňkem, který by měl podtrhnout vaši osobnost.

Trendy a inspirace

Svět pánské módy je v neustálém pohybu a s ním se mění i trendy v kravatách a doplňcích. Co frčí letos? Minimalismus a elegance jsou stále v kurzu, ale nebojte se experimentovat s barvami a vzory. Klasická modrá kravata je sázkou na jistotu, ale proč nezkusit vínovou, tmavě zelenou nebo třeba i vzorovanou variantu? Pánové se čím dál více odvažují a volí výraznější kousky, které podtrhnou jejich osobnost.

Vedle klasických hedvábných kravat se prosazují i materiály jako len nebo bavlna, které působí ležérnějším dojmem. Pokud jde o vzory, v kurzu jsou drobné puntíky, geometrické tvary i paisley. Nebojte se kombinovat různé textury a vzory, ale pamatujte na pravidlo: méně je někdy více.

A co další doplňky? Kapesníček do saka je detail, který pozvedne váš outfit na novou úroveň. Slaďte ho s kravatou nebo zvolte kontrastní barvu pro zajímavější look. Manžetové knoflíčky jsou pak třešničkou na dortu a dodají vašemu outfitu punc luxusu.

Nezapomínejte ani na kožené doplňky, jako jsou pásky, peněženky a hodinky. Ty by měly ladit s botami a dalšími koženými prvky vašeho outfitu. Inspirujte se v pánských časopisech, na módních blozích nebo se poraďte s odborníky v obchodě s pánskou módou.

Péče o kravatu

Kravatu, tento symbol elegance a mužnosti, je třeba hýčkat, aby nám dělala parádu co nejdéle. Po každém nošení kravatu jemně uvolněte a pověste na ramínko do tvaru "V", aby se vlákna zregenerovala a záhyby se vyrovnaly. Nikdy kravatu neskládejte naplocho, zlomili byste tím vlákna a zanechali na ní nevzhledné ohyby. Skvrny od jídla a pití se snažte odstranit ihned, dokud jsou čerstvé. Použijte k tomu čistý hadřík a jemně skvrnu odsajte. Vyvarujte se tření, které by mohlo látku poškodit. V případě odolných skvrn je lepší svěřit kravatu do rukou profesionální čistírny. Při žehlení buďte opatrní a vždy použijte žehličku nastavenou na nízkou teplotu a přes tenkou látku. Pamatujte, že správná péče prodlouží životnost vaší kravaty a zajistí, že bude i nadále ozdobou vašeho outfitu.

Kravata je mečem gentlemana, nosí se s hrdostí a elegancí.

Radomír Dvořák

Etiketa nošení kravaty

Kravata, symbol elegance a noblesy, je nepostradatelným doplňkem každého moderního gentlemana. Její historie sahá až do 17. století, kdy ji nosili chorvatští vojáci jako součást uniformy. Dnes je kravata symbolem profesionality, sofistikovanosti a dobrého vkusu.

Výběr správné kravaty je klíčový. Barva, vzor a materiál by měly ladit s košilí, oblekem a příležitostí. Pro formální události volte jednobarevné kravaty v tmavších odstínech, jako je tmavě modrá, vínová nebo šedá. Světlejší barvy a vzory jsou vhodné pro méně formální příležitosti.

Důležitá je i délka kravaty. Špička kravaty by měla dosahovat k opasku, ne níž ani výš. Uzel kravaty by měl být pevný a symetrický. Existuje mnoho druhů uzlů, od jednoduchého Four-in-hand po složitější Windsor.

Kravata by neměla být jen módním doplňkem, ale i odrazem vaší osobnosti. Nebojte se experimentovat s barvami, vzory a materiály. Pamatujte však, že méně je někdy více.

Publikováno: 09. 10. 2024

Kategorie: móda

Autor: Amálie Novotná

Tagy: kravaty