Šikovný průvodce: Jak elegantně uvázat kravatu a zaujmout v módním světě

Jak Uvázat Kravatu

Úvod do článku "Jak uvázat kravatu":

Kravata patří mezi oblíbené doplňky společenského oblečení a může dodat vášmu outfitu nejen elegance, ale i sofistikovaný styl. Avšak uvázání kravaty může být pro některé muže stresující záležitostí, která jim přináší velkou úzkost. V tomto článku se dozvíte, jak jednoduše a rychle uvázat kravatu tak, aby vám dobře padla a byla dokonalým doplňkem vašeho oblečení.

Výběr správné kravaty

Výběr správné kravaty je důležitou součástí celkového vzhledu. Měli byste si vybrat kravatu, která ladí s barvou vašeho obleku nebo košile. Pokud nosíte tmavý oblek, mohou být vhodné neutrální barvy jako tmavě modrá nebo hnědá. Naopak ke světlejším oděvům se hodí jasnější barvy a vzory.

Dalším faktorem při výběru kravaty je šířka. V posledních letech jsou moderní úzké kravaty, ale vždy záleží především na velikosti vaší postavy a tvaru obličeje. Pokud máte širší ramena, může být pro vás vhodná i širší kravata.

Při výběru materiálu volte kvalitní a hebkou látku, aby se dobře uvazovala a vydržela dlouho bez ztráty tvaru. A nakonec - nikdy nezapomeňte na to, že umístění uzlu hraje roli ve finálním dojmu celkového outfitu!

Příprava kravaty

Pokud se chystáte uvázat kravatu, je důležité nejdříve zkontrolovat délku a šířku kravaty. Poté ji rovně položte na pracovní plochu a držte obě krajní části, abyste zajistili správné napnutí. Následně vezměte širší konec kravaty a přeložte jej přes úzký konec tak, aby vznikl pruh svislého záhybu. Tento záhyb by měl být asi na středové pozici kravaty.

Pak přeneste širší konec doleva přes tento záhyb a pak směrem dolů pod nižší část kravaty. Poté ho opačným směrem (doprava) vedete okolo celého uzlu odzadu dopředu.

Nyní postupně prostrkávejte širší konec pod smyčkou u krku dolů, tak aby vznikl dokonale utažený uzlík. Nakonec stačí poupravit konce tak, aby byly stejně dlouhé a tvarované do požadovaných oblouků.

Opakováním tohoto postupu si rychle osvojíte umění perfektního uvázání kravaty!

Základní metoda uvázání kravaty

Základní metoda uvázání kravaty je jednoduchá a snadno naučitelná. Nejprve si kravatu přehoďte kolem krku tak, aby konec delší strany byl asi o 30 cm níž než konec kratší strany. Poté vezměte delší konec a přehněte ho přes kratší konec směrem dolů, vytvoří se tak základní smyčka. Poté za přední částí smyčky projděte delší konec a otočte ho o 180 stupňů, poté ho protáhněte dolů skrz prostor mezi krajkami na kravatě. Nyní stačí jen dotáhnout uzlík tím, že lehce potevřete oba konce kravaty a postupně je stáhnete dolů ke krku. Výsledkem bude dokonalý uzlík na vaší kravatě!

Další varianty uvázání kravaty

Pokud patříte mezi muže, kteří nosí kravatu na denní bázi, určitě vám nebude stačit jen jeden způsob uvázání. Vyzkoušejte tedy některé z dalších variant.

1. Windsor – tento druh je velmi elegantní a vynikne zejména na oblé obleky. Je to trojúhelníkový uzel, který se dá svázat celkem snadno.

2. Poloviční windsorský uzel – méně formální verze windsorského uzlu.

3. Pratt uzel - jednoduchý a praktický uzl s malým trikem, který vypadá efektně.

4. Simple uzel – ten nejjednodušší ze všech uzlů a používají ho zejména ti, kterým se kravaty moc nohama nelezou.

Nezapomeňte, že každá varianta vyžaduje trochu odlišné postupy a také delší/kratší kravatu nebo materiál s různou pevností. Samozřejmostí je také volba správných barev podle příležitosti!

Dodatečné tipy a triky

Pokud už zvládáte základní způsob, jak uvázat kravatu, zkuste následující tipy, které vám pomohou vylepšit váš styl:

1) Experimentujte s délkou a šířkou kravaty - různé velikosti se mohou lépe hodit k vašemu postavě a outfitu.

2) Hrajte si s barevnými kombinacemi - nebojte se zkombinovat odlišné barvy a vzory.

3) Pokud si nejste jisti co nosit, volte neutrální barvy jako černou, tmavě modrou nebo šedou. Tyto barvy jsou univerzální a budou ladit s většinou oblečení.

4) Uchovávejte své kravaty správně - udržujte je na rovných ramínkách nebo v krabici na kravaty. Nepokládejte je přehnuté nebo nastrčené do kapsy.

S těmito doplňkovými tipy bude vaše uvázání kravaty vypadat ještě lépe.

Závěrem je třeba upozornit, že procvičování uvazování kravat může být na začátku poměrně náročné a časově náročné. Nicméně, jakmile se naučíte správnou techniku, budete to mít vždy rychle a snadno. Pokud jste nováček v této oblasti, nevzdávejte se předního uzlů a zkuste pozorně sledovat video tutoriály nebo instruktivní obrázky krok za krokem. A nakonec je také důležité vybrat vhodnou kravatu pro danou příležitost a outfit.

Publikováno: 20. 10. 2023

Kategorie: móda

Autor: Markéta Jindrová

Tagy: jak uvázat kravatu | návod na uvázání kravaty