Zdravé plíce: Jak o ně pečovat a proč je to důležité

Plice

Plice: Důležité pro život

Jsou to dva orgány houbovité konzistence, uložené v dutině hrudní. Jejich hlavní funkcí je výměna plynů mezi krví a vnějším prostředím. Proces dýchání probíhá tak, že plíce nasávají vzduch bohatý na kyslík a vydechují oxid uhličitý. Kyslík se následně dostává do krve a putuje do celého těla, kde je nezbytný pro fungování buněk. Plíce jsou neustále vystaveny vnějšímu prostředí a s ním i škodlivinám. Kouření, znečištěné ovzduší a další faktory mohou vést k závažným onemocněním, jako je rakovina plic, chronická obstrukční plicní nemoc nebo astma. Péče o zdraví plic je proto zásadní. Mezi důležitá preventivní opatření patří nekouřit, vyhýbat se zakouřeným prostorám a znečištěnému ovzduší, pravidelně cvičit a posilovat imunitu.

Anatomie plic: Jak fungují

Plíce jsou úžasné orgány, které nám umožňují dýchat a žít. Jsou umístěny v hrudníku a chráněny hrudním košem. Pravá plíce je o něco větší než levá, aby poskytla prostor pro srdce. Vzduch se do plic dostává dýchacími cestami, které začínají nosní dutinou a ústy. Vzduch pak putuje hrtanem a průdušnicí, která se dělí na dvě průdušky, jednu pro každou plíci. Uvnitř plic se průdušky dále větví na menší a menší trubičky zvané průdušinky. Na konci průdušinek se nacházejí drobné váčky zvané plicní sklípky, kde dochází k výměně plynů. Kyslík ze vzduchu prochází tenkými stěnami plicních sklípků do krve a oxid uhličitý z krve přechází do plicních sklípků, odkud je vydechován.

Časté nemoci plic

Plicní choroby postihují miliony lidí po celém světě a představují významnou zátěž pro veřejné zdraví. Mezi nejčastější plicní onemocnění patří:

Astma: chronické onemocnění dýchacích cest charakterizované zánětem a zúžením průdušek, které vede k dušnosti, sípání a kašli.

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN): progresivní onemocnění, které zmenšuje dýchací cesty a ztěžuje dýchání. Kouření je nejčastější příčinou CHOPN.

Pneumonie: infekce plic, která může být způsobena bakteriemi, viry nebo houbami. Projevuje se kašlem, horečkou, zimnicí a dušností.

Rakovina plic: nekontrolovatelný růst buněk v plicích. Kouření je hlavní rizikový faktor rakoviny plic.

Cystická fibróza: dědičné onemocnění, které způsobuje tvorbu hustého hlenu v plicích a dalších orgánech.

Plicní embolie: ucpání plicní tepny krevní sraženinou, která se obvykle tvoří v nohou.

Příznaky plicních onemocnění se liší v závislosti na typu a závažnosti onemocnění. Pokud se u vás vyskytne kašel, dušnost, sípání, bolest na hrudi nebo vykašlávání krve, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Včasná diagnostika a léčba plicních onemocnění může zlepšit prognózu a kvalitu života pacientů.

Tipy pro zdravé plíce

Naše plíce jsou jako dva nenápadní pracanti, kteří nám každý den zajišťují kyslík a zbavují nás oxidu uhličitého. Často si jich ani nevšimneme, dokud se něco nepokazí. Proto je důležité se o ně starat a dopřát jim tu nejlepší péči. Co pro ně tedy můžeme udělat? Základem je nekouřit a vyhýbat se zakouřeným prostorám. Cigarety obsahují škodlivé látky, které poškozují plicní tkáň a zvyšují riziko rakoviny plic a dalších onemocnění. Důležitý je také pohyb. Pravidelné cvičení, ať už je to běh, plavání nebo jen svižná chůze, posiluje plíce a zvyšuje jejich kapacitu. Nezapomínejte ani na zdravou stravu. Strava bohatá na ovoce, zeleninu a celozrnné produkty dodá vašemu tělu potřebné vitamíny a antioxidanty, které chrání plíce před poškozením. A v neposlední řadě dbejte na kvalitu ovzduší. Pokud žijete ve městě se znečištěným ovzduším, zkuste se co nejvíce pohybovat v parcích a zeleni.

Kdy navštívit lékaře

Pokud vás trápí bolest zad, je důležité vědět, kdy je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Většinou bolest zad odezní sama během několika dní nebo týdnů s domácí léčbou, jako je odpočinek, léky proti bolesti a teplé obklady.

Někdy je ale bolest zad příznakem vážnějšího problému, který vyžaduje lékařskou péči. Pokud se u vás vyskytne některý z následujících příznaků, neprodleně vyhledejte lékaře:

Silná bolest zad, která se nezlepšuje ani po domácí léčbě

Bolest zad, která se šíří do nohou, zejména pokud je doprovázena necitlivostí, brněním nebo slabostí

Ztráta kontroly nad močovým měchýřem nebo střevami

Horečka doprovázená bolestí zad

Bolest zad po úrazu, jako je pád nebo autonehoda

Nevysvětlitelná ztráta hmotnosti

Noční bolest zad, která vás budí ze spánku

Včasná diagnostika a léčba může pomoci předejít komplikacím a urychlit zotavení.

Publikováno: 10. 06. 2024

Kategorie: Zdraví

Autor: Kryštof Vraný

Tagy: plice | dýchací orgán u savců